Co to jest dropshipping? Czy opłaca się jeszcze w 2021 roku?

Co to jest dropshipping? Czy opłaca się jeszcze w 2021 roku?

Po ponad dziesięciu latach handlu elektronicznego w Polsce 2021 rok przyniósł jak dotąd największy rozwój tej branży. Jednak nadal najczęściej zadawanym pytaniem na forach, czy grupach Facebook jest „Co to jest dropshipping?” Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę, dowiedzieć się wszystkich niezbędnych rzeczy dotyczących tego modelu pracy na polskim rynku e-commerce zachęcamy Cię, abyś został z nami i przeczytał artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Jest to kompendium niezbędnej wiedzy, którą musisz znać przed rozpoczęciem swojej pracy w dropshippingu. Z tego artykułu dowiesz się również czy rok 2021 będzie rokiem stojącym pod znakiem rozwoju dla dropshippingu. I czy warto jeszcze zastanawiać się nad pracą w tej formie w roku 2021?

Co to jest dropshipping?

Sekcja 1: Co to jest dropshipping?


Zanim przejdziemy do dalszego omawiania szczegółów związanych ze sprzedażą w internecie w tym modelu, musimy odpowiedzieć na to pytanie. Co to jest dropshipping? Sprawdzając statystyki wejść na naszą stronę www.dropshiping.pl zauważyliśmy, że spora część osób trafia do nas po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarkę.

Dropshipping jest to model logistyczny sprzedaży produktów w internecie, w której nie posiadasz fizycznych produktów w swoim magazynie. Zamiast tego współpracujesz z dostawcą, których na polskim rynku z dnia na dzień przybywa coraz więcej. Dostawca, który magazynuje własne zapasy. (Pewnie też, ze względu na okoliczności i pandemię COVID 19 pojawiają się dostawcy, którzy wcześniej nie realizowali tego typu modelu, a teraz zdecydowali się na ten krok). Za pomocą ustaloną w warunkach współpracy Przekazujesz do nich zamówienia klientów. Najczęściej odbywa się to na kilka sposobów. Poprzez ich strony internetowe, e-mail czy też nawet telefonicznie. Po złożeniu zamówienia do dostawcy wysyła on zamówienie bezpośrednio do klienta. – Koniec szkolenia. W tej kwestii nie ma naprawdę nic więcej do dodania.

Postaramy się to wyjaśnić w prostych 4 krokach.

1. Wystawiasz bazę produktową, którą otrzymujesz od hurtowni za pomocą plików CSV lub XML w swoim sklepie, na marketplace czy też social media, aby klienci mogli go kupić.


2. Klient kupuje coś w jednym z twoich kanałów sprzedaży. – Załóż własny sklep internetowy


3. Zamawiasz dokładnie ten sam przedmiot u hurtownika, za który klient zapłacił na jednym z kanałów sprzedaży.


4. Twoja hurtownia, z którą współpracujesz wysyła ten przedmiot bezpośrednio do klienta. Dzięki temu klient otrzymuje przedmiot, który u Ciebie zamówił. Ty wysyłasz klientowi poprzez e-mail paragon lub rachunek. Paczka do Twojego klienta wysyłana jest bez jakichkolwiek dokumentów.

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Wiele osób w rozmowach z nami zastanawia się, Czy Dropshipping jest legalny? Odpowiedź brzmi jak najbardziej tak! Wszelkie niejasności i niedogodności pojawiają się tylko wtedy, jak obsługa klienta w Twoim sklepie będzie stała na niskim poziomie. Zatem czy już wiesz, co to jest dropshipping? I tylko proszę, nie myl tego z nowym sposobem na zarabianie i nową metodą pracy w internecie. Zapamiętaj, że jest to model logistyczny, a nie nowy model zarabiania pieniędzy.

Sekcja 2: Wady i zalety pracy w modelu dropshipping

Teraz, gdy omówiłem pytanie, „co to jest dropshipping?” Chcę omówić zalety i wady pracy w modelu dropshipping.

Zalety:

1. Możesz pozwolić sobie na pracę z każdego miejsca z dostępem do internetu.
Pierwszą korzyścią i prawdopodobnie najważniejszą dla mnie w przypadku dropshipping jest niezależność od lokalizacji. Nie musisz zamykać się w biurze na 8 czy 10 godzin codziennej pracy, co w perspektywie, chociażby roku pracy jest bardzo uciążliwe. Dropshipping zapewnia taki poziom niezależności od lokalizacji, jakiego nie ma w przypadku wielu innych modeli biznesowych. No chyba, że jesteś testerem wycieczek, to wtedy Ci zazdroszczę.

2. Małe koszty na start.
Kolejną korzyścią jest to, że na start swojego biznesu nie potrzebujesz góry pieniędzy. Sklep internetowy możesz już założyć praktycznie za darmo lub za niewielkie miesięczne subskrypcje. Dodatkowo pamiętaj, że nie ma kosztów magazynowania i zatowarowania się na początek. Więc kiedy zaczynasz od dropshippingu, te pieniądze możesz przeznaczyć na marketing i reklamę swojego sklepu. Wszystko, czego potrzebujesz, to zgody dostawców na prezentowanie ich produktów u Siebie. Płacisz za przedmioty dopiero po ich sprzedaży i nie ma żadnych kosztów magazynowania.

Mało tego ! Na początku swojej pracy, nie musisz nawet zakładać firmy na początek. Jak to zrobić dowiesz się tutaj: Sprawdź nasz najnowszy E-BOOK !

3. Brak obsługi zwrotów zamówionych produktów.
Kolejną zaletą dropshipping jest brak konieczności przechowywania u Siebie produktów zwróconych przez Twoich klientów. Aby było jasne, jeśli klient chce zwrócić produkt, Ty musisz powiadomić o tym swoją hurtownię. Zresztą w umowach między Tobą a hurtownikiem są odpowiednie zapiski, jak należy postąpić w takich sytuacjach i jaką procedurę zastosować. Tutaj Uwaga! Każda hurtownia może mieć inną procedurę. Zatem zawsze zapoznaj się dokładnie z warunkami współpracy. Te przedmioty nie przychodzą do ciebie. Do zwrotów towarów dla klientów podajesz adres hurtowni, której prezentujesz produkty. Klientowi możesz powiedzieć, że jest to Twój magazyn centralny, lub firma, która organizuje Ci fullfilment. Rynek e-commerce tak się rozwinął pod względem logistycznym, że dla Twojego klienta nie będzie to nic dziwnego. Produkty zostaną odesłane do Twojego dostawcy, a następnie, zgodnie z polityką tego dostawcy, otrzymasz zwrot pieniędzy lub wyślą klientowi produkt zastępczy.

4. Biznes E-commerce jest łatwo skalowalny.
Kolejną ogromną zaletą pracy w branży e-commerce jest łatwość skalowania swojej firmy. Na przykład, jeśli przychód roczny twojego jednego sklepu internetowego wynosi 150.000 PLN, co na realia polskiego rynku e-commerce nie jest to wcale trudne. Możesz bardzo łatwo zbudować więcej sklepów z podobnymi wynikami. A najlepsze jest to, że możesz to robić w kółko. Zawsze zalecamy swoim klientom rozpoczęcie od jednego sklepu wysyłkowego, aby naprawdę nauczyć się tego procesu, przejść przez niego i opanować go, ale gdy zrobisz to raz, bardzo łatwo będzie to robić w kółko.

Wady:

Porozmawiajmy teraz o niektórych wadach posiadania sklepu internetowego opartego o model dropshipping.

1. Mniejsze marże zysku
Po pierwsze, są mniejsze marże. Ponieważ sprzedajesz produkty kogoś innego, zyski będą mniejsze niż w przypadku tworzenia własnych produktów. Jeśli zakupisz większą ilość produktów, aby zatowarować swój sklep czy magazyn, możesz negocjować lepsze oferty za cenę produktu. To normalne, że ilość = mniejsza cena. To dlatego, że wykonujesz dużo więcej pracy i bierzesz na siebie dużo większą odpowiedzialność, ale twoje marże zysku będą wyższe. Tak więc w przypadku wysyłki dropshipping są zwykle mniejsze marże zysku niż w przypadku posiadania fizycznie własnych produktów, czy też bezpośredniej produkcji ich.

2. Konkurencja jest naprawdę duża.
Jeśli stworzysz własną markę produktów i jesteś bezpośrednim producentem, możesz być przekonany, że w Internecie z ich sprzedażą będziesz tylko Ty. Daje to niebywałą przewagę nad konkurencją. Kiedy decydujemy się na pracę w modelu dropshipping, sprzedajemy marki innych osób, które szukają sprzedawców detalicznych. Często zdarza się tak, że ten sam produkt, oferuje 10-20 innych sklepów internetowych. A na marketplace’ach jest ich jeszcze więcej. Często zdarza się tak, że Twoi konkurenci prawdopodobnie natkną się na tego samego dostawcę i również zostaną ich nabywcami. Branża e-commerce jest więc konkurencyjna, ale gdyby nie była konkurencyjna, oznaczałoby to, że nie ma pieniędzy do zarobienia.

Sekcja 3: Czy dropshipping opłaca się w 2021 roku?

To jest pytanie, które zadaje sobie każdy z Was, który zastanawia się nad rozpoczęciem swoich działań w branży e-commerce właśnie w tym modelu. Co wybrać? Czy zatowarować się od razu produktami, aby chociażby uzyskać większe marzę sprzedażowe? Odpowiedź na to pytanie jest tradycyjna. „To zależy” Są dwie drogi rozpoczęcia swojej przygody.

1. Jeżeli masz odłożony zasób gotówki i prowadzisz firmę, a w ramach dywersyfikacji chciałbyś spróbować swoich sił w e-commerce, to oczywiście możesz zakupić towar, sprowadzić go do swojego magazynu i sprzedawać go w internecie. Jednak podkreślamy, jest to już droga, dla doświadczonych graczy biznesowych. Graczy, którzy wiedzą jak poruszać się w świecie biznesu, mają smykałkę do sprzedaży i wiedzą już które produkty warto sprzedawać, a których nie warto dotykać. Jednak powyższy scenariusz w 50% jest kolejnym działaniem, kiedy udało nam się stworzyć dochodowy biznes oparty o model dropshipping.

2. W 2021 roku, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę i stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie e-commerce. Dropshipping jest idealnym rozwiązaniem na start. Jak sami wiecie, ten rok jest przewrotny. Większość aktywności sprzedażowych przenosi się już do świata online. Szacunkowe dane mówią, że do 2040 roku sprzedaż w tym kanale ma wynosić 90% wszystkich zakupów. Te liczby już same powinny pokazać Ci, że warto wejść w biznes e-commerce w modelu dropshipping. Jest to dużo bezpieczniejsza strategia, aby nauczyć się poruszania po rynku, poznać produkty, zbadać potrzeby swoich klientów, czy nawet zobaczyć, w jakiej branży Ty czujesz się najlepiej. Ryzyko „utopienia” dużej ilości gotówki na zatowarowanie np. niewłaściwymi produktami jest tutaj równe zeru. Zdecydowanie dropshipping jest idealną drogą w 2021 roku, aby dać sobie czas i szanse nauczenia się metod działań, schematów zakupowych czy działań marketingowych, które aktualnie stanowią największy współczynnik czy ten biznes Ci się powiedzie, czy też nie.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedzieliście się, co to jest dropshipping. Jakie są jego wady i zalety. Jak rozpocząć swój biznes na rynku e-commerce oraz w jakich formach zrobić to najlepiej. Przechodząc do podsumowania czy dropshipping opłaca się w 2021 roku. Zdecydowanie odpowiadamy, że tak! Z kilku względów. Jest to najszybciej rozwijający się model na polskim rynku e-commercce i rok 2021 przyniesie w tej gałęzi jeszcze wiele nowości. Jest to bezpieczny model dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę i po prostu pozwala on na popełnienie błędów (które na pewno będą) bez większej utraty ciężko zarobionych prywatnych środków. Jeżeli masz jakieś pytania po przeczytaniu tego artykułu i nie znalazłeś na nie odpowiedzi napisz do nas. Chętnie pomożemy Ci. Zgłoś się do nas na info@dropshiping.pl

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją działalność bez zakładania firmy na początek, o czym wspominaliśmy wcześniej – Ten e-book jest idealny dla Ciebie. Sprawdź nasz najnowszy E-BOOK !

Dodaj komentarz