Jaką formę prawną wybrać przy dropshippingu?

Jaką formę prawną wybrać przy dropshippingu?

Cześć ! Ostatnio spotykaliśmy się z coraz częstszym pytaniem, w jakiej formie prawnej najlepiej prowadzić własny sklep w dropshippingu. Wielu z naszych czytelników zastanawia się co zrobić? Czy próbować na początku w ramach działalności nierejestrowanej? Pracować w ramach działalności gospodarczej? Może otworzyć spółkę z o.o. ? W tym poście chcemy Wam przedstawić i opisać wszystkie formy prawne, które możemy wykorzystać przy pracy w dropshippingu. Przedstawimy wady i zalety, opiszemy szczegóły pracy oraz to na co trzeba zwrócić uwagę przy danej formie prawnej.

1. Działalność nierejestrowa

Nasz poradnik Jak prowadzić sklep bez firmy

Zacznijmy od samego początku. Czym tak naprawdę jest działalność nierejestrowa. W Polsce zmiany zostały wprowadzone dokładnie 30 kwietnia 2018 roku. Wtedy kiedy to wprowadzono konstytucję biznesu. Od tego czasu wielu z was zdecydowało się już na taką formę działalności. Dokładnie polega ona na podjęciu działania, w którym możemy wykonywać usługi lub też sprzedawać produkty bez konieczności rejestrowania firmy. Wystarczy spełnić tylko dwa warunki, aby móc skorzystać z tej formy działalności. Jakie?

– Należy jako osoba fizyczna osiągać przychody w każdym miesiącu nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku jest to kwota 1125 zł brutto.

– Jako osoba fizyczna nie prowadziłeś swojej działalności przez okres 5 lat wstecz lub jeżeli taka była prowadzona, to mieć przerwę we wpisie w bazie trwającą co najmniej rok od wykreślenia z CEIDG.

Tutaj bardzo ważna uwaga co do kwoty 1125 zł ! Pamiętajcie, że jest to kwota przychodu. Czyli nie jest to wasz zysk (to, co zostaje po opłaceniu do hurtowni za zamówiony towar). Jest to kwota, która wpływa na wasze konto za produkt zakupiony przez klienta. Np. w swoim sklepie handlujesz zabawkami dla dzieci. Przedmiot X kosztuje 290 zł + 10 zł przesyłka. Pamiętaj, że kwotą przychodu, którą należy liczyć to 300 zł.

Naturalnym pytaniem, które samo nasuwa się w przypadku, działalności nierejestrowanej jest. Co dalej, kiedy przekroczymy maksymalną kwotę przychodu? Wtedy według prawa mamy 7 dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG oraz zgłoszenie się do ZUS. Dlatego na początku skrupulatnie radzimy pilnować tej kwoty.

Jakie są zalety Działalności nierejestrowej?

– Brak konieczności posiadania firmy i ponoszenia kosztów na początku prowadzenia swojego sklepu.

– Nie ponosisz kosztów związanych ze składkami ZUS.

– Brak konieczności posiadania księgowości. Wystarczy uproszczona ewidencja.

– Podatek od takiej działalności rozliczamy dopiero na koniec roku wraz ze złożeniem PIT-u.

Jakie są wady Działalności nierejestrowej?

– Nie każda hurtownia będzie chciała współpracować z wami na zasadach działalności nierejestrowej.

– Mały limit przychodu. Nieopłacalna jest sprzedaż drogich towarów.

– Nie skonfigurujemy szybkich płatności w swoim sklepie. Niestety, aby współpracować np z PayU musimy podać dane firmowe.

2. Działalność Gospodarcza.

Według przepisów Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku jest to “zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Nie będziemy za dużo rozpisywać się czym jest działalność gospodarcza, bo każdy doskonale z was sobie z tego zdaje sprawę. Skupimy się bardziej o kosztach prowadzenia działalności i czy warto wybrać ją do dropshippingu.

Zakładając pierwszy raz działalność gospodarczą, musisz pamiętać, że nie jesteś ubezpieczony w ZUS (chyba, że pracujesz na etacie. O tym nieco później). Pamiętaj, że musisz odprowadzać składki ZUS. Teraz możesz liczyć na znaczne ulgi na start, które mają pomóc w prowadzeniu twojego biznesu na samym początku. Dzięki nowej uldze nie musisz płacić składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) przez 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności. Pamiętaj tylko, że ulga ta dotyczy tylko składek na ubezpieczenie społeczne. Masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania co miesiąc składek na to ubezpieczenie.

Co w przypadku, gdy twój sklep na początku będzie dodatkowym źródłem dochodu, ale chcesz zarejestrować działalność gospodarczą ? Jeżeli pracując na etacie, zarabiasz minimalne wynagrodzenie tj. 2250 zł brutto. Jesteś zobligowany do płacenia składki wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to koszt 342,32 zł. – Zaobserwowaliśmy, że jest to najbardziej popularna forma pracy w dropshippingu.

3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstwa utworzonego przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie; licznie spotykana w krajach Europy. Tak w skrócie można opisać, czym dokładnie jest spółka z o.o. Spółkę z o.o. może założyć jedna, lub więcej osób fizycznych lub prawnych bądź jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej , z tym zastrzeżeniem tylko, że założycielem jednoosobowej spółki z o.o. nie może być inna jednoosobowa spółka z o.o. Spółka musi wnieść wymagany kapitał zakładowy i jest to minimum 5000 zł. Wkłady na pokrycie kapitału zakładowego mogą być wniesione w formie gotówki lub aportów, minimalna wartość udziału to 50 zł . Udziały muszą zostać pokryte w całości przed złożeniem wniosku do KRS.

To tyle, jeżeli chodzi o teorię. Opowiemy trochę pod kątem zastosowania tej w dropshippingu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość prowadzenia naszego biznesu, praktycznie mając zerowe koszty prowadzenia firmy. Nie musimy być zatrudnieni w naszej spółce na umowę o pracę czy też inną formę umowy, żeby wykonywać działania dla naszej firmy. Wystarczy, że będziesz wpisany jako członek zarządu, od czego nie jesteśmy zobligowani uiszczać żadnych składek na ZUS. Natomiast problemy pojawią się w przypadku wypłacenia sobie wypracowanego zysku. Musimy pamiętać, że w spółce prowadzimy pełną księgowość – Pełna księgowość jest bardzo precyzyjnym, ale również skomplikowanym systemem ewidencyjnym. Metoda ta ukazuje pełen obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zatem co do każdej złotówki, którą weźmiemy z konta firmy, musimy mieć pokrycie. Przez co niestety będziemy płacić podwójne opodatkowanie przy wypłacaniu pieniędzy ze spółki. Oczywiście są sposoby kreatywnej księgowości na wypłacanie środków, które należą do spółki np. przez formę zaliczki na delegacje, które są całkowicie wolne od podatków, ale ma to cienki grunt. Naszym zdaniem spółka z o.o. nie jest dobrą formą przy prowadzeniu dropshippingu, chociaż ta forma ma wielu zwolenników.

Reasumując na koniec. Opisaliśmy 3 najpopularniejsze formy prawne prowadzenia działalności, które wykorzystywane są przy dropshippingu. Patrząc na trendy, ostatnio co raz więcej osób chce pracować na podstawie o działalność nierejestrową. Daje to nam najmniejsze koszty na początek oraz idealnie pasuje do niewielkiego ryzyka, jakie niesie dropshipping. Lecz tak jak opisaliśmy powyżej ma on swoje wady. Naszym zdaniem najlepszą formą pracy w dropshippingu, jeżeli oczywiście masz taką możliwość, jest na początku forma pracy na etacie połączona z prowadzeniem działalności gospodarczej. Składka do ZUS wynosi tylko 342, 32 zł. Nie jest to spory koszt a działalność gospodarcza, jednak otwiera nam drzwi do szerszego pola działania. Spółkę z o.o. na początek zdecydowanie odradzamy.

W jakiej formie Ty prowadzisz swój sklep internetowy? Masz wypracowane jeszcze inne formy do działania ? A może znasz jeszcze jakieś metody? Podziel się z czytelnikami swoimi doświadczeniami w komentarzu na dole. Czekamy na wasze opinie.

Pozdrawiamy !

Załoga Dropshiping.pl

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Stefan

    Jestem emerytem . Chcę spróbować swoich sił w dropshipping . Jaki sposób działalności jest opłacalny . Na wielu stronach można spotkać się , że pomagają założyć kilka sklepów . Czy dla każdego sklepu musi być osobna domena , czy wystarczy tylko jedna ? Jak odbywa sie rozliczanie a hurtowniami ? Czy to jest kwesti dogadania się z hurtownią ?

    1. Admin

      Dzień dobry Panie Stefanie. Odpowiemy na wszystkie pytania na adres e-mail. Bądźmy w kontakcie w wiadomościach mailowych.

Dodaj komentarz